Minister obrony narodowej i wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził we wtorek umowę na zakup około 1400 gąsienicowych bojowych wozów piechoty Borsuk oraz pojazdów towarzyszących. Pierwsze cztery egzemplarze mają trafić do polskiej armii w tym roku. – Nadeszła era BWP Borsuk – mówił szef MON na konferencji prasowej w Stalowej Woli. Całe uzbrojenie pojazdu znajduje się w Zdalnie Sterowanym Systemi Wieżowym ZSSW-30, opracowanym przez HSW S.A. I WB Electronics, w ramach projektu realizowanego od 2013 roku.

Poseł “nie był w stanie iść o własnych siłach”. Przeprasza i pisze o “incydencie z policją”

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. W Radzewie w województwie wielkopolskim piorun uderzył w budynek mieszkalny. Nie ma informacji o poszkodowanych w tym zdarzeniu – poinformowała straż pożarna. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania pokazujące skutki gwałtownej pogody. W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo.

Prezes PGZ: w 2023 r. będziemy gotowi do seryjnej produkcji “Borsuka”

Wieża znajdzie też zastosowanie na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak. MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję. W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa na budowę aż tysiąca nowych, bojowych wozów piechoty Borsuk. Znaczenie tego zamówienia jest szczególne, bo Borsuk to konstrukcja opracowana od podstaw w Polsce. Uzbrojeniem nowego pojazdu – podobnie jak części KTO Rosomak i BWP Borsuk – ma być polska wieża ZSSW-30, z armatą kalibru 30 mm, karabinem maszynowym i podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Modernizacja techniczna Wojska Polskiego w 2022 roku – Borsuk i nowy „ciężki” BWP

Zgodni z umową produkcja zamówionych dla Wojska Polskiego pojazdów powinna zostać zrealizowana do 2035 roku. Obecne kwestie te są analizowane i poszukiwane jest optymalne wyjście z sytuacji. Szukamy optymalnych Bundesbank spodziewa się recesji technicznej w niemieckiej rozwiązań, by wzmocnić wojska zmechanizowane. Priorytetem jest Bojowy Wóz Piechoty Borsuk, ale rozważany jako uzupełnienie jest koreański BWP AS-21 – przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Borsuki dla polskiej armii. Prezes PGZ: Pierwszy “przedtestowy” egzemplarz jeszcze w tym roku

Czekają nas lata przygotowań do wojny, aby uniknąć wojny – tak można skwitować wystąpienie wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Wart prawie 1,8 mld zł plan rozbudowy artyleryjsko-pancernej HSW oraz zależnych firm Jelcz i Autosan ma uczynić z podkarpackiej huty zbrojeniowej potęgę. Powstanie nowy system szkolenia, żołnierze dostaną też nowocześniejsze wyposażenie osobiste. Żołnierzy, ale część z nich będą stanowili aktywni rezerwiści. Sztab Generalny WP planuje poważne zmiany w funkcjonowaniu Sił Zbrojnych. Eksperci są zgodni najnowszy pływający gąsienicowy transporter, ze zdalnie sterowaną wieżą bojową zrobi w wojsku karierę.

Bodnar o wyroku w sprawie Polski: prawdopodobnie będzie dość krytyczny

Nie będzie się kontaktowała z Rosją – podkreślił prezydent Alexander Stubb. Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto.

– Rozpoczynamy nowy, zarówno dla nas jak i dla wojska, proces wdrażania Borsuków do armii – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. – Cztery pojazdy więcej, to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej zarówno my jak, i żołnierze oczekują od naszych wyrobów. System handlu Forex DOSR Trading System Borsuk to konstrukcja skrojona pod potrzeby Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych, a stojące przed tą czwórką badania eksploatacyjno-wojskowe potwierdzą jej dojrzałość – skwitował. – Produkcja czterech prototypów z partii wdrożeniowej wpisuje się w najlepsze standardy stosowane przez wiodących producentów zbrojeniowych na świecie.

  1. Najwięcej takich firm jest w Wielkopolsce i Małopolsce – wynika z raportu „Polscy pionierzy przedsiębiorczości – 35-letnie firmy w Polsce” EY i Fundacji Firmy Rodzinne.
  2. Podkreślił, że HSW to dziś “silna marka” i produkuje broń o wysokiej jakości, która jest “sprawdzona w walce”.
  3. Negocjacje w tym temacie trwały w ostatnim czasie i ponoć nie należały do łatwych.
  4. Jesteśmy gotowi do ich kontraktowania i produkcji seryjnej – poinformował w niedzielę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Sebastian Chwałek.
  5. – Cztery pojazdy więcej, to czterokrotnie więcej szans na testowanie podsystemów i systemów, które doprowadzimy do perfekcji, jakiej zarówno my jak, i żołnierze oczekują od naszych wyrobów.

Wicepremier przypomniał, że rząd “co do zasady” zamawia broń w polskich zakładach, a uzupełnia ją zakupami uzbrojenia z USA i Korei Południowej. – Trzeba to podkreślić, że ta broń jest ze sobą kompatybilna, interoperacyjna – dodał Błaszczak. Podkreślił, że HSW to dziś “silna marka” i produkuje broń o wysokiej jakości, która jest “sprawdzona w walce”. Przypomniał, że odbiorcą uzbrojenia ze Stalowej Woli są także siły zbrojne Ukrainy. Nowe pojazdy mają zastąpić skonstruowane w ZSRR wozy BWP-1.

Wówczas plan przewidywał, że w 2023 roku do armii trafi pierwsza pula 14 wozów bojowych piechoty. – Borsuk to nowoczesny sprzęt produkowany przez polski przemysł, z czego jesteśmy dumni. Zakładam, że w przyszłym roku po zakończeniu testów podpiszemy umowę ramową z Hutą Stalowa Wola – powiedział Wicepremier Błaszczak.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Hiszpania dostarczy Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej w skład którego wejdą m.in. Czeska państwowa spółka LOM Praga podpisała porozumienie z amerykańską firmą Lockheed Martin.

Mariusz Błaszczak powiedział podczas uroczystości w Hucie Stalowa Wola (HSW), że zatwierdzenie umowy na Borsuki to jeden z wielu projektów powierzonych hucie w ostatnim czasie. – Zatwierdzenie umowy ramowej w sprawie zamówienia na potrzeby Wojska Polskiego bojowych wozów piechoty Borsuk zostało określone przez jeden z portali internetowych jako największy projekt w historii polskiej zbrojeniówki od 50 lat. I tak można to ocenić, to wszystko, czego byliśmy świadkami przed chwilą – powiedział szef MON. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku cztery bojowe pływające wozy piechoty “Borsuk” trafią do polskiej armii do testów; od 2023 r. Jesteśmy gotowi do ich kontraktowania i produkcji seryjnej – poinformował w niedzielę prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Sebastian Chwałek. We wtorek podpisano umowę ramową na dostawy ponad tysiąca bojowych wozów piechoty Borsuk dla Sił Zbrojnych RP.

PGZ potencjał produkcyjny i rozwojowy nowego BWP szacuje przynajmniej na najbliższe 30 lat. Konstruktorzy chyba najbardziej dumni są z zastosowania bezzałogowej wieży ZSSW-30 polskiej konstrukcji. Opracowali ją specjaliści Huty Stalowa Wola i WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego.

HSW zaprezentowała możliwości Borsuka z wykorzystaniem środków bojowych podczas strzelania do celów stacjonarnych i ruchomych z postoju i z jazdy. Kształt wszystkich tych umów zdecyduje o kształcie nie tylko polskiej armii, ale też pozycji polskiej zbrojeniówki. Pozostaje mieć nadzieję, że w temacie armatohaubic nie staniemy się tylko przybudówką koreańskich koncernów. Pozostaje mieć nadzieję, że plotka jest po prostu nieprecyzyjna, a umowa ramowa zamknie, przynajmniej na dziś, temat importowanych pojazdów tego typu. Mam też nadzieję, że w przeciwieństwie do poprzednich kontraktów, już na poziomie tej umowy MON i PGZ przekażą jakieś konkrety dotyczące inwestycji i planów budowy zakładów zabezpieczających ich produkcję.

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu pierwszej Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – poinformowała Prokuratura Krajowa. Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia. – Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński. „Borsuk” uzbrojony jest w armatę Mk 44S Bushmaster kalibru 30 mm, oraz sprzężony uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm[6].